Taina Sfantului Maslu,oficiata la parohia”Sfantul Mare Voievod Stefan cel Mare”

In dimineata zilei de sambata,6 iulie obstea parohiei „Sfantul Mare Voievod Stefan cel Mare”in frunte cu parintele-paroh prea cuviosul arhimandrit Polieuct Ulinici si numerosi preoti din cuprinsul de Dumnezeu Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est si-au intimpinat  cu aleasa supusenie fiasca ierarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret.Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.Prea Sfintia Sa dimpreuna cu clericii Eparhiei a oficiat pentru obstea prezenta Taina Sfantului Maslu spre vindecarea trupului si a sufletului.Spre finele slujbei Vladica Filaret a rostit un cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat necesitatea oficierii Tainei Sfantului Maslu pentru toti crestinii ,nu numai pentru cei aflati in suferinta si grele incercari.”Bunul Dumneze ne aduce vindecare de suferintele trupesti si sufletesti dupa credinta si rugaciunile noastre”,a adaugat ierarhul.