Soborul de Unificare a Bisericii Ucrainene.

In data de 15 decembrie la Kiev,in catedrala „Sfanta Sofia” a avut loc istoricul Sobor de Unificare a celor trei jurisdictii Ortodoxe ucrainene,Patriarhia Kievului si a Intregii Rusii Ucraine,Biserica Autocefala Ucraineana si Biserica Ortodoxa a Ucrainei,dependenta de Patriarhia Moscovei.Soborul a fost prezidat de I.P.S.Emanuil,Mitropolitul Galiei,reprezentant a Patriarhiei Ecumenice.Deasemenea la acest eveniment de o importanta majora pentru Ucraina a fost prezent si Excelenta Sa Petro Porosenco,presedinte a Ucrainei.Alaturi de toti ierarhii ucraineni la lucrarile acestui Sobor a luat parte si Prea Sfintitul Parinte Filaret.Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.Soborul a decis cearea Bisericii Autocefale Ucrainene si a ales Intii Statatorul acestei biserici.Cu  majoritate de voturi a fost ales I.P.S.Epifanie,Mitropolit de Periaslav Hmelnitk si Belaia Tercovi.Dupa sedinta Soborului Presedintele Ucrainei Petro Porosenco si Intii Statatorul nou ales a noii Biserici Autocefale au comunicat miilor de oameni,adunati in fata catedralei deciziile luate de arhiereii ucraineni,felicitind calduros dreptcredincioasa adunare cu crearea Bisericii canonice Autocefale Ucrainene,independente de imperiala Patriarhie a Moscovei. .Multimea a intimpinat cu entuziasm deosebit aceast multasteptat eveniment de o importanta istorica deosebita pentru Ucraina.Sanctiatea Sa Bartolomeu,Patriarhul Ecumenic in cadrul unei discutii telefonice a binecuvintat Intii Statatorul nou ales a Bisericii Ucrainene .Deasemenea Sanctitatea Sa a comunicat  ca Tomosul de Autocefalie a Bisericii Ucrainene va fi inminat I.P.S.Epifanie in cadrul Sfintei Liturghii din 6 ianuarie 2019 la Catedrala Patriarhala din Istambul.