Soborul Arhieresc al Bisericii Autocefale Ucrainene.

In ziua de 14 decembrie la Kiev sub presedentia Prea Fericitului Epifanie,Mitropolitul Kievului si a Intregii Ucraine a avut loc Primul Sobor Arhieresc al Bisericii Autocefale Ucrainene ,la care au luat parte toti arhiereii din cuprinsul Mitropoliei.Delegatia Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est a fost condusa de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est. Mitropolitul Primat,Prea Fericitul Epifanie a dat citire unui raport cu privire la activitatea Bisericii Ucrainene la termenul de un an de la primirea Tomosului Patriarhal si Sinodal din partea Patriarhiei Ecumenice,eveniment ce a  finisat lupta dusa de Biserica Ucraineana pentru independenta eclesiastica,noua structura fiind recunoscuta ca canonica si autocefala.Deasemenea Prea Fericirea Sa a mentionat ca in acest an noua Biserica a fost recunoscuta de inca doua biseici-surori,cea a Patriarhiei Alexandriei si Biserica Greaca.Multe parohii ,ce apartineau structurilor eclesiastice ale Patriarhiei Moscovei din Ucraina au aderat la Biserica Autocefala Ucraineana.Ierarhii prezenti au discutat diverse probleme cu privire la activitatea pastoral -liturgica si misionara in Eparhiile .pastorite de Prea Sfintiile Sale Deasemenea Mitropolitul Primat a multumit reprezentantilor Patriarhiei Ecumenice si a Sfantului Munte Atos,prezenti si ei la Soborul Arhieresc pentru spriginul acordat in procesul de edificare a noii Biserici Autocefale.Dupa sedinta Soborului Arhieresc Prea Fericitul Epifanie dimpreuna cu arhiereii prezenti au oficiat un Te Deum de multumire Mintuitorului pentru binefacerile Sale,revarsate milostiv asupra credinciosilor si clericilor Bisericii Autocefale Ucrainene.