Slujire arhiereasca la Troita Noua.

In Duminica a XXVIII-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si al Moldovei de Est s-a aflat in mijlocul obstii si enoriasilor  Complexului monastic Episcopal”Sfanta Treime”,unde a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca. Dupa citirea perecopei Evanghelice,cea de la Luca Prea Sfintia Sa a adresat credinciosilor un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.”Pilda celor poftiti la masa,citita in Evanghelia Zilei ne este noua,crestinilor o chemare sacra..Acest ospat reprezinta alegoric Biserica lui Hristos,ce ne cheama la rugaciune si pocainta.Insa atit de multi oameni nu dau curs invitatiei divine,preferind sa stea in confort si desfat.Ei nu vin la slujbele bisericesti,in special la Sfanta Euharistie,nu se marturisesc si nu se apropie cu evlavie de Potirul Domnului.Deaceea,iubiti credinciosi va indemn la rugaciune,sa primim invitatia la masa ,imbelsugata duhovniceste cu dragoste si evlavie”,a mentionat ierarhul.