Slujire arhiereasca la Troita Noua.

   In Duminica a nouasprezecea dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit alaturi de obstea,soborul de clerici si enoriasii manastirii”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa citirea Pericopei Evanghelice Vladica sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.Prea Sfintia Sa a accentuat necesitatea de a iubi sincer pe Mintuitorul lumii si pe apropiati,ne a nu tine ura asupra semenilor sai ,ilustrind pasajul evanghelic”Daca zice cineva ca iubeste pe Dumnezeu,iar pe fratele sau il uraste minciunos este”.”Sa iubim aproapele,astfel urmind pilda Mintuitorului,iar in inimile noastre sa nu tinem vrajba,ura si invidie Acestea ne distrug sufletele si inimile noastre”,a adaugat ierarhul.