Slujire arhiereasca la Troita Noua.

         In Duminica a saisprezecea dupa Cincizecime la manastirea “Sfanta Treime” din localitatea Trota Noua a avut loc un serviciu divin deosebit.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.Impreuna cu chiriarhul locului sau rugat clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini,veniti la Sfanta manastire pentru asistenta spirituala.In aceasta duminica Biserica a rinduit sa fie citita pericopa evanghelica despre Pilda Talantilor,care a constituit subiectul cuvintului de zidire duhovniceasca,rostit de Prea Sfintia Sa.Vladica Filaret a mentionat caracterul alegoric al pericopei,precizind ca fiecarui om bunul Dumnezeu ii da daruri dupa puterea sa.Crestinului nu ii ramine decit sa primeasca darurile si sa le inmulteasca,insa deseori omul nu le vede si nici nu le apreciaza la justa lor valoare.”Foarte des in aceasta lume omul nu desluseste darul Dumnezeesc,nu il valiorifica.Omul vede doar darul altcuiva si acesta devine un motiv de invidie si ura.Pe cind darul propriu al fiecarui om,revarsat de bunatateadin  mila lui Dumnezeu deseori ramine nevalorificat si neiinmultit.Aceasta ramine a fi o mare erata a crestinilor.Trebuie sa multumim Mintuitorului pentru darurile sale si sa raspindim binele,dar nicidecum pizma si invidia”, a adaugat ierarhul.