Slujire arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de sambata ,13 aprilie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est  a savirsit  Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic  si numerosi pelerini.In cadrul Sfintei liturghii Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat necesitatea de pomenire in rugaciune  a celor adormiti intru Domnul.”Cei adormiti asteapta rugaciunile noastre,care le sunt absolut necesare,Fiecare din noi ar trebui sa pomeneasca in rugaciunile sale pe semenii nostri ,apropiatii nostri,ce au adormiti intru Domnul.Va indemn sa veniti la Sfintele Altare pentru a aprinde o luminare,pentru a rosti o rugaciune pentru cei dragi”,a specificat Prea Sfintia Sa.