Slujire arhiereasca la manastirea”Buna Vestire”

In dimineata zilei de joi ziua ,2 august  ,ziua pomenirii Sfantului Ilie Tesviteanul obstea monahala si enoriasii manastirii”Buna Vestire”din or.Rascani in frunte cu staretul asezamintului monastic,prea cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu cu aleasa bucurie duhovniceasca si supusenie fiasca si au intimpinat chiriarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.Prea Sfintia Sa a oficiat Sfanta si Dumnezeeasca liturghie dimpreuna cu clericii asezamintului monastic.La finele serviciului divin Vladica sa adresat multimii prezente cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a felicitat calduros dreptcredincioasa adunare cu aceasta frumoasa sarbatoare.Deasemenea ierarhul a apreciat pozitiv truda parintelui staret,a obstei monahale si a enoriasilor in edificarea si amenajarea manastirii .E de mentionat faptul ca acest nou asezamint monastic este una din ctitoriile Prea Sfintiei Sale.Parintele staret arhimandrit Aviv Pancu a multumit ierarhului pentru vizita si posibilitatea de a liturghisi impreuna.Deasemenea Vladica Filaret a fost invitat sa viziteze manastirea si xu alte binecuvintate ocazii.