Slujire arhiereasca la manastirea”Buna Vestire”

In dimineata zilei de marti,17 decembrie clericii si enoriasii manastirii”Buna Vestire”din orasul Rascani in frunte cu preacuviosul parinte staret,arhimandritul Aviv Pancu cu aleasa bucurie duhovniceasca si-au intimpinat chiriarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.Prea Sfintia Sa dimpreuna cu un impunator sobor de preoti si diaconi a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.Serviciul divin a fost unul deosebit pentru parintele staret,Sfintiei Sale fiind permis dreptul de a sluji cu Usile Imparatesti deschise pina la rugaciunea”Tatal Nostru”.Deasemenea in timpul Sfintei liturghii parintele diacon Viorel  Zasadnii a fost hirotonit preot pe seama parohiei”Sfantul Mare Voievod Stefan”din  orasul Straseni.In cuvintul Sau de povata duhovniceaqsca Vladica Filaret a felicitat dreptcredincioasa adunare cu frumoasa sarbatoare a Sfintei Varvara.Nou-hirotonitului slujitor al Sfantului altar i s-a urat slujire indelungata in Via Domnului spre binele credinciosilor,incredintati spre pastorire.La rindul sau parintele staret,arhimandritul Aviv i-a multumit ierarhului pentru posibilitatea de a liturghisi impreunsa si pentru inalta distinctie acordata.