Slujire arhiereasca la manastirea “Acoperamintul Maicii Domnului”

           Duminica a opta dupa Cincizecime a fost semnificativa pentru obstea si enoriasii Sfintei manastiri”Acoperamintul Maicii Domnului”din comuna Tighira,raionul Ungheni deoarece a fost gazda a unui serviciu divin praznical deosebit.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.intimpinat in dimineata zilei cu aleasa bucurui duhovniceasca de enoriasii manastirii in frunte cu parintele duhovnic egumenul Gurie Guznac.Dupa Sfanta Slujba Prea Sfintia Sa a rostit un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,inspirat din pericopa evanghelica a zilei,cea de la Matei cu privire la minunea inmultirii piinilor.”Pentru dreptcredinciosul popor nu exista bucurie mai mare decit prezenta in zilele de duminica si de sarbatori la Sfanta Biserica,in rugaciune si pocainta unde pot primi Piinea binecuvintata a Sfintei Euharistii.”,a specificat Vladica.P.S. Filaret a discutat cu parintele duhovnic si cu mai multi localnici diverse probleme cu care se confrunta asezamintul monastic aflat in procesul de edificare.