Slujire arhiereasca in Duminica Sfantului Apostol Toma la Troita Noua

       In Duminica a doua dupa Inviere,cea a Sf.Apostol Toma Prea Sfintitul Parinte Filaret,Eoiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvintul sau de zidire duhovniceasca Vladica a mentionat ca Sfantul Apostol Toma este un exemplu elocvent de traire duhovniceasca,care pipaind ranile Mintuitorului a dovedit celor necrezatori ca Iisus Hristos a avut trup omenesc si a patimit pe Cruce,inviind a treia zi pentru a deschide pentru toti,ce se incred in El calea spre Mintuire,Dupa Sfanta slujba ierarhul si clericii manastirii au oficiat o litie morteasca pentru sufletele crestinilor ortodocsi adormiti intru Domnul.