Slujire arhiereasca in Duminica a XI-a dupa Rusalii la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica XI dupa Cincizecime Prea Sfintia Sa Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din comuna Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.  E de mentionat ca la serviciul divin era prezent un grup de pelerini din cuprinsul Mitropoliei de Lutsk si Volini,Eparhie,cu care Episcopia Moldovei de Est are o conlucrare frateasca fructuoasa.Pelerinajul a fost organizat de dna preoteasa Larisa Savciuc Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei cu privire la pilda datornicului nemilostiv Vladica a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre necesitatea iertarii semenilor,inclusiv acelor,ce ne au gresit.”Mintuitorul este milostiv cu noi,indiferent de multitudinea de pacate savirsite.Atunci de ce si noi,pacatosii sa nu urmam pilda lui Hristos si sa iertam pe cei ce ne au gresit?Iertarea este una din virtutile unui adevarat crestin,deaceea va indemn,dragi frati si surori intru Domnul ,sa dati dovada de iertare,astfel veti fi mai aproape de Dumnezeu”,a mentionat ierarhul.