Slujire arhiereasca in a doua Duminica a Postului Mare la manastirea”Sfanta Treime”

In a doua Dumnica a Postului Invierii Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie Arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din comuna Troita Noua,raionul Anenii Noi  alaturi de multimea de credinciosi,ce obisnuiesc sa vina la Sfantul asezamint monastic dupa asistenta spirituala.Dupa citireab pericopei Evanghelice Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,inspirat din Evanghelia zilei,in care a elucidat rolul enorm in Ortodoxie a Sfantului Grigore Palama,care a fost un om foarte cult si erudit,un exemplu de credinta si rugaciune sincera.”Sfantul Grigore Palama a fost un monah desavirsit,un aprig aparator al dreptei credinte,un adevarat exemplu pentru toti cei,ce au depua voturile monahale”,a adaugat Prea Sfintia Sa.Dupa rugaciunea Tatal Nostru multi crestini sau Impartasit cu Cinstitul Trup si Singe al Mintuitorului.