Slujire arhiereasca de ziua Sfantului Pantelimon la Troita Noua.

In ziua de joi,9 august,ziua pomenirii Sfantului Pantelimon Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi cu participarea clericilor asezamintului monastic si in prezenta uniu numar mare de pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care a elucidat rolul Sfantului Pantelimon in istoria Crestinismului.”Viata Sfantului Pantelimon ne poate servi drept o pilda veridica de traire crestineasca.In pofida torturilor suportate din partea slugilor imparatului Maximian a ramas un fidel slujitor al lui Hristos,un tamaduitor,ce a vindecat multa lume,fara a lua plata.Si astazi e bine sa cerem mijlocirea Sfantului Pantelimon in momente grele de boala si suferinta,insa sa o facem prin evlavie si rugaciune”,a adaugat ierarhul.