Slujire arhiereasca de Constantin si Elena la manastirea”Buna vestire”

In duminica Tuturor Sfintilor si a cinstirii Sfintilor intocmai cu Apostolii Imbarati Constantin si mama Sa Elena Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Buna Vestire”,or.Rascani alaturi de un sobor de preoti si diaconi.In dimineata zilei ierarhul a fost intimpinat cu aleasa bucurie duhovniceasca de Prea Cuviosul parinte staret a asezamintului monastic,arhimandritul Aviv Pancu,dupa care a fost oficiata Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.La finele slujbei,cu binecuvintarea ierarhului parintele arhimandrit Aviv sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de zidire duhovniceasca,in care a a mentionat rolul major in propagarea si raspindirea crestinismului a Sfintilor intocmai cu Apostolii Imparati Constantin si mama sa Elena.Deasemenea parintele staret a amintit despre inceputului postului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel ,indemnind crestinii la un post binecuvintat si plin de roade duhovnicesti.