Slujire Arhiereasca la manastirea” Sf.Treime.”

In Duminica de dupa Inaltarea Sfintei CruciPrea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua ,raionul Anenii Noi alaturi de clericii ,obstea si enoriasii asezamintului monastic.Pe finalul serviciului divin ierarhul sa adresat dreptmaritorilor crestini cu o emotionanta predica,inspirata din Evanghelia zilei,cea de la Marcu,despre taina crucii noastre,pe care o duce fiecare crestin ,urmind exemplul de dragoste divina a Mintuitorului fata de oameni.”Mintuitorul Hristos a transformat locul de chinuri corporale,locul de patimi si osinda in cea mai dulce povara a oricarui crestin.Trebuie sa urmam pilda lui Hristos ,purtind cu destoinicie si dragoste povara dulce a Mintuitorului pentru a ne putea numi crestini.Crucea a devenit  simbol al dragostei si trairii crestinesti”,a adaugat Prea Sfintia Sa.