Simbata pomenirii mortilor la manastirea”Sfanta Treime”

In simbata a treea a Postului Invierii Domnului Prea SfintitulParinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea monahala a asezamintului monastic si numerosi pelerini.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica a mentionat ca traditional in aceasta perioada de asceza si ascensiune duhovniceasca are loc pomenirea celor adormiti intru Domnul.”In perioada Postului Mare este absolut necesar sa ne rugam si pentru odihna celor plecati la Domnul.Si ei au nevoie de rugaciunile noastre.Fiecare din noi a suferit pierderi a celor dragi,deaceea va indemn,dragi crestini sa nu uitati sa ii pomeniti in rugaciunile voastre.Astfel ne vom putea pregati sa intimpinam destoinic marea Sarbatoare a Invierii Domnului”,a adaugat ierarhul.