Sfintirea pietrei de temelie a noii catedrale din incinta complexului monastic”Sfanta Treime”

In ziua de marti,9 octombrie,manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi a imbracat haine de sarbatoare.In dimineata zilei un numeros sobor de slujitori al altarului din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est si au intimpinat ierarhul,Prea Sfintitul Parinte Episcop Filaret,pentru a  oficia dimpreuna Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca si pentru a sfinti piatra de temelie a noii Catedrale din incinta asezamintului monastic cu hramul Sfintei Treimi.E de mentionat ca la serviciul divin  alaturi de clericii si enoriasii Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est sau rugat si colaboratori ai Ambasadei statului Ucrainean in Republica Moldova doamnele Ala Otvercenco si Natalia Jurbenco,care  au venit la invitatia ierarhului.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica a felicitat calduros clericii  si enoriasii Eparhiei cu acest binecuvintat prilej,mentionind ca necesitatea constructiei catedralei era una strigenta deoarece  modesta biserica a manastirii  nu poate gazdui un numar mare de credinciosi.Dupa serviciul divin tuturor celor prezenti li sa oferit o agapa crestineasca.