Sfintirea pietrei de temelie a noii biserici a manastirii”Acoperamintul Maicii Domnului”

In ziua de vineri,19 iulie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est,in fruntea unui sobor de preoti si diaconi din cuprinsul Eparhiei a savirsit sfintirea pietrei de temelie a noii biserici a manastirii”Acoperamintul Maicii Domnului”din comuna Tighira,raionul Unfgeni.In dimineata zilei Prea Sfintia Sa a fost intimpinat de preotii Eparhiei si crestinii din localitate in frunte cu staretul asezamintului monastic,preacuviosul parinte egumen Gurie Guznac.Dupa sfintirea pietrei de temelie a bisericii Vladica s-a adresat credinciosilor prezenticu un emotionant cuvint de felicitare cu aceasta binecuvintata ocazie.”Prin straduinta parintelui staret si a tuturor crestinilor din localitate incepem edificarea unui frumos lacas de cult.E o lucrare divina,bineplacuta lui Dumnezeu.Va indemn pe toti Dstra, oameni de buna credinta sa va implicati in edificarea acestui lacas de inchinaciune  prin rugaciune si evlavie.Cu ajutorul lui Dumnezeu si in localitatea noastra se va inalta o biserica,lucru rivnit demult de locuitorii din Tighira”,a mentionat ierarhul.E de  mentionac ca Vladica Filaret este originar din aceeasi comuna.