Sfintirea fintinii de pe teritoriul manastirii “Acoperamintul Maicii Domnului”

 In dimineata zilei de joi,6 aprilie clerici si enoriasiii manastirii”Acoperamintul Maicii Domnului” din comuna Tighira,raionul Ungheni in frunte cu duhovnicul administrator,prea Cuviosul parinte egumen Gurie Guznac si au intimpinat cu aleasa bucurie duhovniceasca chiriarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.Intilnirea era dublu emotionanta,deoarece comuna Tighira este localitatea de bastina a ierarhului.Prea Sfintia Sa dimpreuna cu clericii au oficiat slujba sfintirii fintiniide pe teritoriul manastirii,dupa care ierarhul,clericii si enoriasii sau inchinat in modesta biserica a asezamintului monastic.Vladica Filaret a apreciat pozitiv activitatea parintelui Gurie,care edifica pe loc virgin un asezamint monastic.Vadit emotionat,egumenul Gurie a multumit ierarhului pentru vizita si pentru posibilitatea de a se ruga impreuna.