Sfintii Mucenici Gurie,Samon si Aviv,serbati la manastirea”Acoperamintul Maicii Domnului”.

In dimineata zilei de joi,28 noiembrie obstea monahala si enoriasii manastirii”Acoperamintul Maicii Domnului „din comuna Tighira,raionul Ungheni in frunte cu parintele staret,preacuviosul egumen Gurie Guznac cu aleasa bucurie duhovniceasca si-au intimpinat chiriarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,venit pentru a se ruga impreuna cu clericii Eparhiei in ziua praznuirii Sfintilor Mucenici Gurie,Samon si Aviv.Prea Sfintia Sa dimpreuna cu un impunator sobor de preoti si diaconi din cuprinsul Eparhiei a oficiat Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.In cuvintul Sau predicational Vladica Filaret a felicitat calduros dreptcredincioasa adunare cu aceasta frumoasa sarbatoare,in special felicitind clericii Eparhiei egumenul Gurie Guznac,ieromoonahul Samon Taras,arhimandritul Aviv Pancu cu ocazia praznuirii protectorului Ceresc.”Va indemn,preacuviosi parinti,dreptmaritori crestini sa cereti in

rugaciunile,inaltate Mintuitorului mijlocirea Sfintilor Mucenici Gurie,Samon si Aviv.”,a specificat ierarhul.