Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil,praznuiti la manastirea”Buna Vestire”

In ziua praznuirii Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea „Buna Vestire”din orasul Rascani.In dimineata zilei obstea monahala si enoriasii sfantului asezamint monastic in frunte cu parintele staret,preacuviosul arhimandrit Aviv Pancu si -au intimpinat chiriarhul cu aleasa bucurie duhovniceasca.Prea Sfintia Sa dimpreuna cu un sobor de preoti si diaconi a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie.In cadrul serviciului divin vietuitorul manastirii ,parintele diacon Teodor Cepoi a fost hirotonit preot pe seama aceluias asezamint monastic.In cuvintul Sau predicational Vladica Filaret a felicitat obstea monahala si numerosii enoriasi amanastirii cu aceasta mareata sarbatoare duhovniceasca,a Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil.Deasemenea  ierarhul a felicitat nou-hirotonitul slujitor al Sfantului Altar,dorindu-i slujire indelungata in via Domnului spre binele asezamintului monastic si a de Dumnezeu Pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est.Dupa serviciul divin praznical Vladica dimpreuna cu soborul de preoti si diaconi a savirsit slujba de sfintire a clopotelor si a fintinii din incinta manastirii.Clopotele au fost donate manastirii de unul dintre ctitori,dnul Gheorghe Pintea.:La rindul Sau,parintele staret a multumit ierarhului pentru vizita si posibilitatea de a se ruga impreuna,invitind Prea Sfintia Sa la asezamintul monastic si cu alte binecuvintate ocazii.