Sfintii Apostoli Petru si Pavel ,serbati la manastirea”Sfanta Treime”.

In ziua praznuirii Sfintilor Apostoli Petru si Pavel Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a oficiat Sfanta si Dumnezeesca liturghie arhiereasca praznicala la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea monahala si enoriasii manastirii.In cuvintul Sau predicational Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre viata si activitatea acestor doi mari corifei a crestinismului.”Sfintii Apostoli Petru si Pavel au fost iubitori de Hristos si aprigi propovaduitori a Evangheliei.Chiar avind si cadere Sfantul Petru,prin pocainta si rugaciune a devenit unul dintre Aposolii lui Hristos,fapt pentru care a primit moarte martirica.Deci,iubiti crestini va indemn sa invocati in rugaciune numele acestor mari sfinti ai crestinismului pentru intarire in credinta.Si anume acum,cind cumplita pandemie face ravagii pe plan mondial este necesara mijlocirea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel in fata Mintuitorului Hristos.”,a mentionat Vladica