Sfantul Nicolae,Ierarhul Mirelor Lichiei, Facatorul de Minuni,serbat la Troita Noua.

Cu prilejul Sarbatorii Sf.Irh.Nicolae,Ierarhul Mirelor Lichiei ,Facatorul de minuni Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea „Sfanta Treime”din comuna Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea si clericii asezamintului monastic.In cuvintul sau de invatatura duhovniceasca ierarhul a vorbit credinciosilor despre viata si activitatea Sfantului Ierarh Nicolae,accentuind evlavia si credinta acestuia.”Sfantul Ierarh Nicolae ne poate servi ca un model elocvent de traire duhovniceasca.E bine sa cerem mijlocirea lui prin rugaciune,astfel devenind mai buni,mai evlaviosi si iubitori de aproapele”,a adaugat Vladica Filaret.La finele slujbei ierarhul a felicitat credinciosii prezenti cu aceasata mare sarbatoare si in mod deosebit pe cei ,ce poarta numele de Nicolae si derivatele acestuia.