Sfantul Mare Voievod Stefan ,serbat la manastirea”Buna Vestire”

In ziua cind intregul popor roman inalta smerite rugaciuni Sfantului  Voievod Stefan cel Mare a Moldovei la manastirea”Buna Vestire” din or.Riscani a avut loc un serviciu duvin praznical,oficiat de staretul manastirii,Prea Cuviosul Parinte arhimandrit Aviv Pancu si clericii sfantului asezamint monastic in prezenta multor  enoriasi si pelerini.In predica Sa parintele staret Aviv a atras atentia crestinilor prezenti la personalitatea ilustra a Sfantului Voievod Stefan care ne poate servi drept un elocvent exemplu de dragoste fata de neam si tara.”Fara indoiala Sfantul Mare Voievod Stefan al Moldovei ,domnind in o perioada grea pentru tara,care era subordonata Imperiului Otoman a fost acea personalitate istorica,care a dus multiple razboaie pentru independenta tarii.Deasemenea Stefan cel Mare si Sfant a fost un destoinic aparator al crestinismului,ctitorind multe manastiri si biserici.Dragi credinciosi ,va indemn dupa posibilitate sa savirsiti un pelerinaj la perla Ortodoxiei Romanesti,Sfanta manastire Putna,ctitorie a Sfantului Voievod Stefan pentru a se inchina Sfintelor moaste  a celui mai ilustru Domn al Tarii Moldovei”,a specificat Sfintia Sa.