Sfantul Mare Mucenic Procopie,serbat la manastirea”Buna Vestire”

In Duminica a V-a dupa Rusalii,cea a pomenirii Sfantului Mare Mucenic Procopie parintele staret a manastirii „Buna Vestire”din orasul Rascani,preacuviosul arhimandrit Aviv Pancu a oficiat Sfanta si Dumnezeeasca liturghie dimpreuna cu modesta obste monahala a asezamintului monastic si in prezenta numerosilor enoriasi.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Sfintia Sa a vorbit detaliat credinciosilor prezenti despre  viata si activitatea Sfantului Mare Mucenic Procopie,ca despre un model de traire crestineasca.”Sa cinstim cu evlavie si pietate acele virtuti,acea credinta nestramutata,de care dadea dovada Sfantul Mare Mucenic Procopie”,a mentionat parintele staret.E de mentionat ca manastirea „Buna Vestire”este un asezamint monastic recent intemeiat si se afla in proces de edificare.Obstea manastirii este compusa din un arhimandrit,un ieromonah,un diacon si patru frati de ascultare.Biserica manastirii este una functionala.Recent au fost procurate si sfintite clopotele manastirii.