Sfantul Mare Mucenic Pantelimon,praznuit la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua praznuirii Sfantului Mare Mucenic si Tamaduitor Pantelimon Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.In timpul serviciului divin praznical Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionat cuvint de zidire duhovniceasca,in care a elogiat viata si activitatea Sfantului Mare Mucenic si Tamaduitor Pantelimon,evedintiind numeroasele vindecari ale celor aflati in suferinta trupeasca prin puterea rugaciunii si credinta.”Traind in timpuri nefaste pentru crestini,in timpul Imparatului Maximian,cunoscut ca aprig prigonitor al crestinilor Sfantul Mare Mucenic Pantelimon a dat dovada de nestramutata credinta Mintuitorului.Nici cele mai groaznice chinuri nu l-au speriat si determinat sa renunte la credinta.Astfel incit si calaii imparatului au exclamat”Mare e Dumnezeul crestinilor”Patimind pentru Hristos impreuna cu batrinul preot Ermolae Sfantul Mare Mare Mucenic Pantelimon ne da si noua,crestinilor de astazi un exemplu demn de urmat”,a precizat Vladica.