Sfantul Mare Mucenic Pantelimon Tamaduitorul,serbat la Troita Noua.

             Sarbatoarea Sfantului Mare Muncenic si Tamaduitor Pantelimon a adunat multi credinciosi la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de chiriarhul locului,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est ,coliturghisitori fiind clericii asezamintului monastic.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca vladica Filaret a vorbit despre numeroasele  minuni,facute de Dumnezeu prin Sfantul Sau Mucenic Pantelimon,gratie credintei sale nestramutate.”Este strict necesar sa fim tamaduiti din punct de vedere spiritual,duhovnicesc prin participarea noastra la viata Sfintei lui Hristos Biserici,dupa care prin bunavointa Mintuitorului vom fi vindecati si trupeste”,a adaugat ierarhul.