Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,serbat la complexul monastic episcopal”Sfanta Treime”

In ziua de vineri,8 noiembrie ,cind crestinii ortodocsi serbeaza Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,Izvoritorul de Mir Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea Evangheliei zilei ,Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de povata duhovniceasca.Vladica Filaret a felicitat crestinii prezenti in numar mare cu aceasta mare sarbatoare a cresinitatii,recomandind sa ceara in rugaciunile sale mijlocirea Sfantului Mare Mucenic Dimitrie,Izvoritor de Mir in fata Mintuitorului Hristos pentru pacea si buna rinduiala in familie si tara.