Sfantul Mare Mucenic Dimitrie Izvoritorul de Mir ,praznuit la Troita Noua.

  In ziua de miercuri,8noiembrie, de praznicul Sfantului Mare mucenic Dimitrie,Izvoritorul de Mir, Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea “Sfanta Treime”alaturi de obstea monahala si clericii asezamintului monastic.Dupa oficierea Sfintei liturghii arhieresti Vladica sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat rolul important al Sfantului Mare Mucenic Dimitrie ,Izvoritorul de Mir in Ortodoxie.”Viata si activitatea Sfantului Dimitrie ,plina de evlavie si rugaciune ne poate servi ca un elocvent exemplu de traire duhovniceasca”,a adaugat Prea Sfintia Sa.La fine Vladica Filaret a felicitat calduros pe toti cei,ce poarta numele de Dimitrie si derivatele acestuia.