Sfantul Ioan Botezatorul, serbat prin rugaciune la Troita Noua.

In ziua praznuirii Soborului Sfantului Prooroc Ioan Botezatorul Prea Sfintitul Parinte Filaret a liturghisit la Complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troia Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari  un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.Ierarhul a mentionat rolul major al Sfantului Prooroc Ioan  si Botezatorul Domnului.”Va indemn sa invocati in rugaciunile voastre numele Sfantului prooroc Ioan Botezatorul Domnului Nostru Iisus Hristos,care insasi l-a apreciat cu cuvintele”cel mai mare dintre cei nascuti din femei”,pe care Biserica Ortodoxa i-l cimsteste ca pe cel mai mare dintre sfinti”,a specificat Prea Sfintia Sa.