Sfantul Ierarh Nicolae,serbat la manastirea”Sfanta Treime”.

In ziua de miercuri,22 mai,cind Biserica Ortodoxa serbeaza aducerea moastelor Sfantului Ierarh Nicolae din Mira Lichiei in orasul Bari Prea Sfintia Sa,Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic”Sfanta Treime”din local;itatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In emotionanta Sa predica Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre viata.plina de evlavie,credinta si smerenie a Sfantului Ierarh Nicolae,arhiepiscop de Mira Lichiei.”Va indemn,dragi fii si fiice duhovnicesti sa invocati in rugaciunile voastre mijlocirea Sfantului Nicolae catre Tatal Ceresc pentru o viata,plina de roade duhovnicesti,iar viata acestui mare Sfant al Ortodoxie sa va fie model de traire de traire crestineasca”,a specificat ierarhul.