Sfantul Ierarh Nicolae,serbat la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua serbarii Sfantului Ierarh Nicolae,19 decembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est s-a aflat in mijlocul obstii si enoriasilor Complexului monastic Episcopal cu Hramul Sfintei Treimi din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,unde a savirst Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala.La finele serviciului divin Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat rolul enorm a Sfantului Ierarh Nicolae in Ortodoxie.”Va indemn,iubiti crestini sa invocatiprin rugaciune mijlocirea acestui Mare Sfant a crestinatatii.In aceasta perioada al Postului Nasterii Domnului e bine de a frecventa Sfanta lui Hristos Biserica pentru a ne purifica spiritual.Tin sa felicit cordial pe cei,ce poarta numele de Nicolae si derivatele acestuia”,a mentionat ierarhul.