Sfantul Epifanie,serbat la Kiev.

In ziua praznuirii Sfantului Epifanie, Episcopul Ciprului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si al Moldovei de Est s-a deplasat la Kiev pentru a participa la liturghia praznicala dimreuna cu toti arhiereii Bisericii Autocefale Ucrainene cu ocazia zilei Ocrotitorului Ceresc a Intii Statatorului Mitropoliei Kievului si a Intregii Ucraine,Preafericitului Epifanie.Serviciul divin a fost oficiat de Prea Fericitul Epifanie,Mitropolitul Kievului ,avind ca coliturghisitori pe I.P.S. Mitropolit Emanuel al Galiei si toti arhiereii Bisericii Autocefale recent create.De asemenea la liturghia praznicala au fost prezenti si slujitorii manastirilor din Muntele Athos.Cu o emotionanta predica credinciosilor li s-a adresat I.P.S.Evstratie,Arhiepiscop de Cernigov si Nijin.Din partea Sfantului Sinod al Bisericii Ucrainene Prea Fericirea Sa a fost felicitat de I.P.S.Mitropolit de Vinita si Bar Simeon.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Prea Fericitul Parinte Mitropolit Epifanie a vorbit despre necesitatea unuitatii in Biserica.”Anume acum,in perioada edificarii noii Biserici Autocefale este absolut necesara unitatea Biseiceasca.In pofida faptului existentei agresiunii ruse in Crimeea si Donbas,Biseica Ucraineana se va edifica ca una independenta,unind crtedinciosii sub egida Prestolului Kievean”,a mentionat Prea Fericirea Sa.