Sfantui Ierarh Nicolae,praznuit la manastirea”Buna Vestire”din or.Rascani

In ziua praznuirii Sfantului Nicolae,Ierarhul Mirelor Lichiei,Facatorului de Minuni,manastirea”Buna Vestire”din orasul Rascani a fost gazda unui serviciu divin arhieresc impresionant.In dimineata zilei modesta obste a asezamintului monastic in frunte cu Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu cu aleasa bucurie duhovniceasca a intimpinat Intii Statatorul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,Prea Sfintitul Parinte Filaret,care a oficiat Sfanta si Dumnezeeasca liturghie.Serviciul divin a fost deosebit de important  si pentru vietuitorul manastirii Teodor Cepoi,care a fost hirotonit de ierarh in treapta diaconiei.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a felicitat dreptcredincioasa adunare cu acest binecuvintat prilej,mentionind rolul deosebit al Sfantului Ierarh Nicolae in Ortodoxie.”Sfantul Nicolae,Ierarhul Mirelor Lichiei ne poate servi drept exemplu veridic de traire duhovniceasca.Cei,ce cer mijlocirea Sfantului Nicolae prin rugaciune devin mai evlaviosi,mai buni si sufletisti”,a mentionat Prea Sfintia Sa.Deasemenea Vladica a felicitat nou hirotonitul parinte diacon Teodor cu aceasta zi semnificativa pentru Sfintia Sa.Parintele arhimandrit Aviv  a multumit ierarhului pentru vizita si posibilitatea de a coliturgisi impreuna,invitind Prea Sfintia Sa sa revina la asezamintul monastic si cu alte binecuvintate ocazii.