Sfanta Treime-Hramul Complexului Monastic din Troita Noua.

In dimineata zilei de duminica,16 iunie biserica manastirii”Sfanta Treime”si teritoriul adiacent ei s-au dovedit a fi neincapatoare pentru multimea de pelerini,veniti la liturghia praznicala,oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est cu ocazia Hramului asezamintului monastic.Serviciul divin a fost unul de o frumusete rara,pastruns de o adinca mireasma duhovniceasca.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret ,vadit emotionat a vorbit despre semnificatia majora a acestei marete sarbatori pentru orice crestin ortodox.”Dumnezeu Tatal a jertfit pentru noi,pacatosii pe unicul Fiu,care la finele vietii Sale pamintesti s-a Innaltat la Ceruri,Pogorind Duhul Sfant asupra ucenicilor Sai,astfel dind nastere Sfintei lui Dumnezeu Biserici”,a reiterar ierarhul.Dupa serviciul divin praznical a urmat inconjurul bisericii cu citirea Evangheliei.La finele sfintei slujbe tuturor pelerinilor li s-a oferit o agapa crestineasca.