Serviciu divin praznical la manastirea”Buna Vestire”

In ziua de duminica manastirea „Buna Vestire” din or.Rascani a imbracat strae de sarbatoare.Obstea si numerosa comunitate a asezamintului monastic au sarbatorit Hramul manastirii Buna Vestire.Modesta biserica sa dovedit a fi neincapatoare pentru un numar impunator de crestini.Serviciul divin a fost oficiat de staretul manastirii,prea cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu dimpreuna cu clericii asezamintului monastic ieromonahul Samon Taras si diaconul Teodor Cepoi.Raspunsurile liturgice au fost date de nou intemeeatul cor,dirijat de regentul Vladislav Bors.In emotionanta sa predica parintele staret a vorbit despre importanta majora a Bunei Vestiri in Ortodoxie ca prilej de bucurie duhovniceasca si a indemnat dreptcredincioasa adunare la un post binecuvintat,rugaciune si pocainta pentru a intimpina cu aleasa bucurie Sarbatoarea luminata a Invierii Domnului.