Serviciu divin praznical la catedrala”Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev.

In ziua de 21 octombrie la catedrala Patriarhala „Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev a avut loc un serviciu divin praznical,consacrar aniversarii de 23 ani de la intronizarea Sanctitatii Sale Filaret in scaunul Patriarhal al Kievului.Sanctitatea Sa a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca,avind ca coliturghisitori un impunator sobor de arhierei,preoti si diaconi din cuprinsul Patriarhiei Kievului si a Intregei Rusii Ucraine.Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est deasemenea a participat la serviciul divin alaturi de ceilalti ierarhi,veniti din toate Eparhiile pentru a spune Intii Statatorului si creatorului Patriarhiei Kievului un sincer”Intru multi ani,Stapine”!Din numele tuturor celor prezenti un emotionant mesaj de felicitare pentru Sanctitatea Sa a adresat I.P.S. Mitropolit Epifanie,care a felicitat Patriarhul Kievului cu acest binecuvintat prilej,mentionind rolul major al Sanctitatii Sale in edificarea Pariarhiei,in lupta grea pentru obtinerea Autocefaliei Bisericii Ucrainene.E de mentiona ca Sanctitatea Sa Bartolomeu ,Patriarhul Konstantinopolului si Sfantul Sinod al Patriarhiei Ecumenice au ridicat anatema,anuntata pe motive politice neintemeeate pentru Patriarhul Flaret de Patriarhia Rusa si in pofida impotrivirii inversunate a structurilor ecleziastice moscovite au decis sa acorde Autocefalie Bisericii Ortodoxe Ucrainene.