Serviciu divin Praznical al Bunei Vestiri la manastirea”Sfanta Treime”

In Sambata Mare si a Bunei Vestiri Prea Sfintia Sa,Filaret,Episcopul  Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Slujba Vecerniei unita cu Liturghia Sfantului Vasile cel Mare la manastirea”Sfanta Treime,din comuna Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvintul sau de invatatura Vladica Filaret a vorbit despre semnificatia acestei mari sarbatori in Ortodoxie.”Buna Vestire fara indoiala este un prilej de bucurie duhovniceasca deoarece indemnul Arhanghelului Gavriil catre Fecioara Maria era”Bucura te!”,dupa acare Sfanta Fecioara  a fost inundata de o fericire imensa,de nedescris”,a mentionat ierarhul.Totodata Prea Sfintia Sa a vorbit si despre necesitatea de a contempla prin rugaciune momentul de importanta suprema ,cind prin putere Dumnezeeasca Mintuitorul a reusit sa rupa lanturile mortii si astfel a aratat tuturor credinciosilor calea spre Mintuire.