Serbarea Sfintilor Mucenici Gurie,Samon si Aviv la manastirea”Buna Vestire”

   in ziua serbarii Sfintilor mucenici Gurie,Samon si Aviv Prea Sfintia Sa Filaret,Episcopul falestiului si a Moldovei de Est sa deplasat la Riscani,la manastirea in constructie cu Hramul Buna Vestire,unde a fost intimpinat de obstea manastirii,in frunte cu staretul asezamintului monastic,Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu si de un  sobor de clerici din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.Vladica Filaret si clericii prezenti au slujit Acatistul Sfintilor Mucenici Gurie,Samon si Aviv si un Te Deum de multumire Mintuitorului pentru binefacerile sale.Deasemenea ierarhul a felicitat calduros cu ziua Protectorului Ceresc pe prea cuviosii parinti arhimandritul Aviv Pancu,egumenul Gurie Guznac si ieromonahul Samon Taras,aducind in dar cite o iconita cu chipurile Sfintilor Mucenici Gurie,Samon si Aviv.                Aducem la cunostinta cititorilor nostri ca manastirea”Buna Vestire”este un asezamint monastic nou intemeeat in suburbia orasului Rascani.Staretul manastirii este arhimandritul Aviv Pancu.In prezent este practic finisata constructia bisericii manastirii si a blocului de chilii.