Semnarea Tomosului de Autocefalie a Bisericii Ucrainene

In ziua de 5 ianuarie 2019 la Stambul,la Resedinta Patriarhiei Ecumenice in prezenta Mitropolitului Kievului si a Intregii  Ucraine I.P.S. Epifanie si a Excelentei Sale Petro Porosenco,Presedinte a Ucrainei Sanctitatea Sa Bartolomeu,Patriarhul Constantinopolului a semnat in cadrul unei sedinte festive Tomosul de Autocefalie a Bisericii Ortodoxe Ucrainene,create de Soborul de Unificare a Bisericilor Ortodoxe Ucrainene din Kiev la 15 decembrie.Mentionam ca acest document istoric incununeaza lupta de decenii a clerului ucrainean pentru a obtine independenta multrivnita de structurile eclesiastice moscovite.Anume Patriarhia Rusiei sa opus vehement procesului de edificare a Bisericii Autocefale Ucrainene,dorind sa mentina statele fostei U,R.S.S. pe orbita sa imperiala.Insa adevarul triumfa in pofida acestor ostilitati a Rusiei ,stat declarat agresor de catre autoritatile ucraiene dupa anexarea Crimeei si sustinerea militara a separatistilor din Donbas.