Duminica Sfintei Cruci la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a treia a Postului Mare,cea dedicata Sfintei Cruci,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Vasile cel Mare la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In timpul Sfintei liturghii ierarhul,slujitorii asezamintului monastic si pelerinii prezenti au inaltat smerite rugaciuni Mintuitorului pentru a primi prin intermediul Sfintei Cruci vindecare de suferinte trupesti si launtrice,bucurie de a fi in comuniune cu Domnul nostru Iisus Hristos.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Marcu,Vladica Filaret sa adresat credinciosilor cu un cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentiomat urmatoarele;”Nu inzadar biserica a rinduit aceasta mareata sarbatoare anume in perioada Sfantului si Marelui Post,deoarece acum, in post cind crestinii sunt in permanenta rugaciune pot mai usor constientiza rolul Sfintei si de Viata datatoarei Cruci,pe care a patimit Mintuitorul spre a ne spala de pacate.Fiecare din noi poarta propria Cruce.Ea nu inseamna doar suferinta ci si dragoste si bucurie”.La finele serviciului divin numerosi credinciosi sau invrednicit de a fi impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.