Sarbatoarea Voievodului Stefan cel Mare si Sfant la Cojusna

             In ziua de sambata,15 iulie,ziua pomenirii Sfantul Mare Voievod Stefan cel Mare modesta manastire cu acelas hram din comuna Cojusna a imbracat haine de sarbatoare.In dimineata zilei enoriasiii si obstea asezamintuluiui monastic in frunte cu Prea Cuviosul parinte  staret,arhim.Polieuct Ulinici au intimpinat Chiriarhul locului,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,care a oficiat Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala cu ocazia hramului manastirii.Dupa serviciul divin arhieresc Prea Sfintia Sa sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care amentionat rolul major al Marelui Voievod in apararea credintei si a neamului.”Marele Domnitor al Tarii Moldovei a fost un neinfricat aparator al Ortodoxiei si neamului,deaceea acum,la aniversarea inscaunarii si canonizarii ar fi bine sa cerem mijlocirea Sfantului Voievod in fata Mintuitorului.Stefan cel Mare a ctitorit multe manastiri si biserici,pe care va recomand sa le vizitati dupa posibilitate”a adaugat ierarhul.La rindul sau parintele staret Polieuct a multumit ierarhului si soborului de preoti pentru vizita si ia invitat la Sfanta manastire si cu alte  binecuvintate ocazii.