Sarbatoarea Sfintilor Marturisitori Gurie,Samon si Aviv la manastirea”Acoperamintul Maicii Domnului”.

In ziua praznuirii Sfintilor Marturisitori Gurie,Samon si Aviv manastirea”Acoperamintul Maicii Domnului”din comuna Tighira,raionul Unghenii a fost gazda a unui serviciu divin praznical deosebit.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est dimpreuna cu un sobor de preoti si diaconi din cuprinsul Eparhiei.Mentionam faptul ca in Eparhia Ortodoxa a Moldovei de Est sunt mai multi slujitori,care in aceasta zi sarbatoreasc Ocrotitorul Ceresc.Cu aceasta binecuvintata ocazie Vladica Filaret a adus sincere felicitari arhimandritului Aviv Pancu,staretul manastirii”Buna Vestire”din or.Rascani,egumenului Gurie Guznac,duhovnic al manastirii”Acoperamintul Maicii Domnului”si ieromonahului Samon Taras,cleric a manastirii”Buna Vestire”.