Sarbatoarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel la Troita Noua.

In ziua praznuirii Sfintilor Apostoli Petru si Pavel Prea Sfintia Sa Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”din l0calitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si de numerosii crestini,ce obisnuiesc sa inalte rugaciuni in fata Sfantului Altar.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca ierarhul a mentionat rolul major al Sfintilor Apostoli Petru si Pavel in istoria Ortodoxiei,fiind primii propovaduitori ai crestinismului in timpuri grele,timpuri cind crestinii erau crunt persecutati de autoritatile romane.”Ambii Apostoli au raspindit credinta in vremuri de rastriste,au patimit mult in timpul imparatului roman Nero,ambii au murit in chinuri groaznice,insa au ramas neclintiti in credinta”,a adaugat Vladica.