Sarbatoarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de vineri,12 iulie,de praznicul Sfintilor,Slavitilor si intru tot laudatilor Apostoli Petru si Pavel Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si al Moldovei de Est a liturghisit la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua ,raionul Anenii Noi,alaturi de modesta obste a asezamintului monastic si numerosi pelerini.In cadrul serviciului divin de o frumusete rara Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de povata duhovniceasca.Prea Sfintia Sa a vorbit despre rolul major in Ortodoxie a Sfintilor,Slavitilor si intru tot laudatilor Apostoli Petru si Pavel.”Sfantul Apostol Petru a fost iubitor de Hristos,lucru dovedit si de moartea Sa martirica.Deasemenea si Apostolul Pavel,initial fiind prigonitor al crestinismului devine un propovaduitor al Evangheliei.Va indemn,iubiti fii si fiice duhovnicesti sa luam exemplu de la Sfintii Apostoli Petru si Pavel,care  traind in timpuri zbuciumate si ostile credintei au dat dovada de pocainta,rugaciune si propovaduire a Evangheliei”,a adaugat ierarhul.