Sarbatoarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel la manastirea”Sfanta Treime”

          In ziua de miercuri,12 iulie de ziua praznuirii Sfantilor Apostoli Petru si Pavel  Filaret,Prea Sfintia Sa  Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea  Troia Noua ,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamintului monasticE de mentionat ca la serviciul divin praznicalmulti enoriasi au venit insotiti de copiii Domniilor sale.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a predicat credinciosilor .In predica Sa ierarhul a vorbit despre rolul semnificativ a Sfintilor Apostoli Petru si Pavel in Ortodoxie,despre activitatea misionara a acestora,desfasurata in timpul cumplitei prigoane asupra crestinilor.”Sfintii Apostoli Petru si Pavel ne sunt un exemplu elocvent de traire crestina,de smerenie si rugaciune”a adaugat ierarhul.