Sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului in comuna Larga,raionul Anenii Noi.

In ziua de vineri,21 septembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Parohia”Nasterewa Maicii Domnului”din localitatea Larga,raionul Anenii Noi.Prea Sfintia Sa a fost intimpinat in dimineata zilei de enoriasii lacasului de cult in frunte cu preotul paroh iereul Ioan Rusu.Ierarhul a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca,dupa care sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de zidire duhovniceasca,in care a elucidat rolul major al Prea Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu in Ortodoxie,prin care a devenit posibila deschiderea  calei tuturor credinciosilor spre Mintuire.”Prea Sfinta Nascatoare de Dumnezeu este  rugatoare si

mijlocitoare spre Dumnezeu pentru toti crestinii ortodocsi,care cred si inalta smerite rugaciuni Mintuitorului lumii”,a adaugat Vladica.