Sarbatoarea Nasterii Domnului la manastirea”Sfanta Treime”

Im ziua serbarii Nasterii Domnului nostru Iisus Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”alaturi de clericii asezamintului monastic si un numar impresionant de credinciosi.Serviciul divin Praznical a fost unul de o frumusete duhovniceasca deosebita,gratie atmosferei de sarbatoare,care putea fi usor deslusita pe fetele clericilor si credinciosilor prezenti.Cu binecuvintarea ierarhului parintele  protoiereu mitrofor Gheorghe Miron a dat citire Pastoralei Prea Sfintitului Filaret,adresate tuturor clericilor si credinciosilor din cuprinsul de Dumnezeu Pazitei Eparhii  Ortodoxe a Moldovei de Est.In emotionantul Sau cuvint predicational Prea Sfintia Sa a felicitat credinciosii prezenti cu Marea Sarbatoare a Nasterii Domnului,aducindu-le urari de sanatate si ascensiune duhovniceasca.Respectind frumoasele traditii nationale un grup de copiii au intonat frumoase colinde romanesti,primind in dar de la Prea Sfintia Sa traditionalele dulciuri.La finele slujbei numerosi crestini au primit Sfanta Impartasanie cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.