Sarbatoarea Nasterii Domnului la manastirea ”Sfanta Treime”

In ziua praznuirii Nasterii Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea “Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamintului monastic.Dupa Sfanta liturghie arhiereasca Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a felicitat crestinii cu Marea Sarbatoare a Nasterii Domnului.”Sa ne bucuram cu totii de Nasterea Mintuitorului,cel venit pe aceasta lume pentru a cultiva adevaratele valori crestine,pentru a aduce alinare celor nedreptatiti,celor suferinzi si infometati,pentru a ne duce pe noi,crestinii pe calea Mintuirii”,a adaugat ierarhul.In micuta biserica a manastirii au rasunat frumoase colinde de Craciun,interpretate de colectivul etnofolcloric din localitate.